حمل و نقل هوایی چیست؟

air transport

اطلاعاتی کامل درباره حمل و نقل هوایی

یکی از مسائل تأثیرگذار در فعالیت های تجاری، حمل و نقل هوایی است که آن را به عنوان شاخصی برای رشد اقتصادی مردم در نظر می گیرند. این حمل و نقل با پیشرفت در فعالیت های اقتصادی، خدمات فرهنگی و اجتماعی، پیشرفت گردشگری و افزایش سطح اشتغال، بهبود بیشتری پیدا می کند. در این مقاله نیز به بررسی حمل و نقل هوایی خواهیم پرداخت تا از خدمات آن بهترین استفاده را ببرید.

حمل و نقل هوایی روشی است که در آن انسان و کالا با سرعت و امنیت بیشتری جا به جا می شوند و به صورت داخلی و خارجی نیز ارائه خدمات می کنند. اگر قصد دارید در سریع ترین زمان ممکن به مقصد برسید حمل و نقل هوایی مناسب ترین گزینه خواهد بود. توسعه حمل و نقل هوایی به عوامل مختلفی چون اجتماعی، اقتصادی و طبیعی بستگی دارد و حتی عوامل سیاسی، حقوقی و مقررات مالی نیز در آن تأثیر گذار هستند. یکی از عواملی که سبب گسترش فعالیت های هواپیمایی خواهد شد حذف مقرراتی است که محدود کننده هستند.حمل و نقل به صورت هوایی با توجه به پیشرفتی که صنعت هواپیمایی داشته است با پیشرفت همراه بوده است.

این نوع حمل و نقل با واردات هواپیما، شرکت های اپراتور، دستگاه نظارتی، مهمانداری، آموزش های خلبانی، شرکت های هواپیمایی، ارگان های سازنده هواپیما، تعمیرات و غیره ارتباط نزدیکی دارند. در حمل و نقل هوایی شرکت های هواپیمایی داخلی نیز سرویس های متنوعی ارائه می دهند که شامل رسیدن بسته ها، خدمات زمینی فرودگاه و غیره می باشد. حمل و نقل به صورت هوایی یکی از روش های حمل و نقل بین المللی است که سرعت و کیفیت خدمات از جمله مزیت های آن می باشد. این حمل و نقل برای جا به جایی در داخل کشور نیز صورت می گیرد.

حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی کالا

حمل و نقل هوایی کالا به صورت کارگو و فریت بار انجام می شود که کارگو مربوط به حمل کالاهای تجاری و فریت مربوط به حمل کالاهایی است که مربوط به مسافران می باشد. برای حمل کالا از هواپیماهای مخصوصی همچون بلوگا و یا آنتونف ۲۲۵ استفاده می شود و با استفاده از آن ها کالا از کشوری به کشور دیگر ارسال می شود. فریت بار در واقع متعلق به بار مسافرانی است که به مدت طولانی قصد سفر دارند و باید لوازم مورد احتیاج خود را حمل نمایند و ماهیت تجاری ندارند. اما کالاهای تجاری که بین کشورهای مختلف ممکن است صورت بگیرد کارگو نام دارد و با هواپیماهای اختصاصی آن را حمل می کنند. اگر از حمل و نقل هوایی جهت جا به جا کردن بار استفاده شود به ازای هر یک کیلوگرم تا سقف ۲۰ دلار بیمه خواهد شد و اگر این میزان کافی نباشد با توجه به ارزش کالا، بیمه به صورت جداگانه خریداری می شود، در صورت رعایت تمام استانداردهای لازم خسارت پرداخت خواهد شد.

عوامل مؤثر در کارآمد بودن شرکت حمل و نقل هوایی

در رابطه با حمل و نقل هوایی عواملی هستند که در کارآمدی آن مؤثر خواهند بود که به شرح ذیل می باشد:

•   همکاری با خطوط هوایی خارجی

•   داشتن سرعت و دقت در سرویس دهی

•   جا به جا کردن محموله و ارائه به کشور ایران و سایر کشورها

•   قیمت کالا و وزن آن که به صرفه ترین روش حمل و نقل را مشخص می کند

•   ارائه سرویس درب به درب

•   اعلام وضعیت بار، قیمت مناسب و ساپورت کردن

RussiaTurkeyEnglishIran